Ebeveynlere ve Öğretmenlere Online Güvenliği Sağlamak için Google İpuçları ve Önerileri

Aile Güvenliği Merkezi

Aile Güvenliği Merkezi, Google’ın ebeveynlere aile bireylerinin, öğretmenlere de çocukların çevrimiçi olarak hangi içeriği göreceğini seçmelerine yardımcı olacak araçlar sağlayan ve ailelere internette nasıl güvenli kalınacağı hakkında ipuçları ve tavsiyeler sunan çok yararlı bir hizmetidir. Amaç arama motoru yoluyla ailelerin güvenliğini sağlamak.

 

Google Aile Merkezinde sunulun araçlarla arama motorunda güvenli aramayı nasıl etkinleştirebileceğinizi, başkalarının daha önceden oluşturduğunuz yüksek düzeyli güvenli arama ayarını sizin bilginiz dışında değiştirmesini (Güvenli Arama Kilidi) nasıl önleyebileceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

 

Güvenli Arama Kilidi

Arama ayarları sayfasında seçtiğiniz Güvenli Arama ayarı, sizinle aynı Web tarayıcısını ve bilgisayarı kullanan herkes için geçerlidir. Bir Google Hesabınız varsa, aynı bilgisayarı kullanan diğer kullanıcıların değiştirmemesi için ayarı kilitleyebilir, Güvenli Arama Kilidi’ni kullanarak önceden oluşturmuş olduğunuz yüksek düzeyli güvenli arama ayarını şifre ile koruyabilirsiniz. Kilitlendiğinde, Google arama sonuçları sayfası Güvenli Arama’nın kilitli olduğunu belirtmek için görsel olarak farklı olacaktır:

Kilitli

 

Uygunsuz İçeriği Rapor Etme

Google+, YouTube ve Blogger gibi sitelerde olmaması gereken bir içerik bulduğunuzda Google’a bildirebilmenizi sağlayacak araçlar da sunuluyor:

Google+’da birçok uygunsuz içerik türünü bildirebilirsiniz. Bir yayını veya yorumu, videoyu veya fotoğrafı ya da uygunsuz bir profili incelenmesi için Google’a nasıl bildireceğinizi öğrenebilirsiniz.

YouTube’da Topluluk Yönergelerini ihlal ettiğini düşündüğünüz bir video bulursanız, bunu uygunsuz olarak işaretleyebilirsiniz. İşaretlenen video incelenmek üzere Google’a gönderilir. Topluluk Yönergelere uyan, ancak görmeyi tercih etmediğiniz içeriği de Youtube Güvenlik Modu ile engelleyebiliyorsunuz.

Blogger‘da barındırılan blogları okurken, Blogger’ın politikalarını ihlal ettiğine inandığınız her malzemeyi işaretleyebilirsiniz.

 

Tüm bunların dışında Aile Güvenliği Merkezinde internete bağlanabilen diğer bütün platformlar için güvenlik ipuçlar ve önerileri sunulurken, Google bütün hizmetlerindeki paylaşım denetimleri ve gizlilik ayarlarını nasıl yapacağınız adım adım anlatılıyor.

 

Aile Güvenliği Merkezi: http://www.google.com.tr/goodtoknow/familysafety/

e-siber

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: