Fatih Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Eğitimi

fatih-projesi-antropiFatih Projesi, uzun adıyla  “Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi Projesi”, Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı işbirliğiyle eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak ve eğitim teknolojisini daha aktif bir şekilde kullanmak amacıyla hayata geçirilen bir projedir. Fatih Projesi dersliklere etkileşimli tahta kurulumu ve öğrencilere tablet dağıtımı gibi bir donanım projesi gibi algılansa da esasında beş bileşenden oluşmaktadır. Bunlar;

  1. Donanım ve Yazılım Altyapısının Sağlanması,
  2. Eğitsel e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi,
  3. Öğretim Programlarında Etkin Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanımı,
  4. Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitimi,
  5. Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımının sağlanmasıdır.

Donanım ve Yazılım Altyapısının Sağlanması bileşeni kapsamında ortaöğretim kurumlarına ve ilköğretim ikinci kademe okullarına etkileşimli tahtalar ve yerel alan ağı altyapısı kurulmuş ilköğretim birinci kademe ve okul öncesi kurumlarına kurulumlar yapılacaktır. Ayrıca okullara çok fonksiyonlar yazıcılar kurulmuş ve ortaöğretim öğrencilerinin bir kısmına tablet bilgisayar verilmiştir.

Eğitsel e-İçeriğin Sağlanması ve Yönetilmesi kapsamında Eğitim Bilişim Ağı (EBA) kurulmuştur ve derslerle ilgili henüz eksik olsa da e-içerikler sağlanmaya başlamıştır. Öğretim Programlarında Etkin Bilişim Teknolojileri (BT) Kullanımı,Öğretmenlerin Hizmetiçi Eğitimi ve Bilinçli, Güvenli, Yönetilebilir ve Ölçülebilir BT Kullanımının sağlanması bileşenleri kapsamında da öğretmenlere hizmetiçi eğitimler verilmekte ve okullarda Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmenleri görevlendirilmektedir.

Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Eğitimi, MEB tarafından Fatih Projesi 1. faz okulları (ortaöğretim) öğretmenleri öncelikli olmak üzere tüm öğretmenlere uzaktan öğretim yoluyla verilen bir hizmetiçi eğitimdir. Eğitim kapsamında öğretmenlere Fatih Projesi donanımlarını kullanmaya yönelik olarak Eğitimde Teknoloji Kullanımı, EBA Ders Eğitimi, EBA V Sınıf Eğitimi verilmektedir. Öğretmenler eğitime sırasıyla; MEBBİS’e giriş yaparak > Hizmetiçi Eğitim Modülü > Başvuru İşlemleri > Faaliyet Başvuru adımlarını takip edip Faaliyet Arama Kriterlerinden Eğitim Türü’nü uzaktan eğitim olarak seçip listelediklerinde çıkan sonuçlarda yer alan eğitimlerden herhangi birini seçip başvurabilmektedir. Sonraki onay sürecini takiben kursa kabul edilen öğretmenlere SMS ve e-posta yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır.

Kurs içeriğinde yer alan eğitimler on bir günlük kurs süresi içerisinde  tamamlanabilir ve eğitimler tekrar izlenebilir. Kurs sonunda öğretmenlerin kursu tamamlayabilmeleri için sistemde bulunan sınavı tamamlamaları beklenmektedir. Fatih Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Eğitimi sınavı soruları, eğitimde yer alan konulardan çıkmakta ve 30 sorudan oluşmaktadır. Cevapları 45 içinde işaretledikten sonra sınavı bitirmeniz gerekmektedir. Eğitimden sonra ise öğretmenlerin EBA Ders ve V Sınıf Uygulamalarıyla, bulundukları okulda varsa Fatih Projesi Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni nezaretinde ders işlemeleri, sonrasında “Ders İşlenişi Gözlem formu“nu doldurmaları gerekmektedir.

Fatih Projesi Etkileşimli Sınıf Yönetimi (ESY) Eğitimi sınavı soruları ve cevapları paylaşmak suç teşkil ettiğinden dolayı bu konuda hassas davranmanızı ve herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için herhangi bir ortamda soru/cevap paylaşımı yapmamanızı öneririm.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: